Zopár rád pri pestovaní gladiol

Ak chcete, aby vám gladioly krásne a zdravo rástli, zvoľte pre ne priepustnú pôdu, dobre skyprenú, nevyhovuje im vlhé stanovisko, pretože im v takom prípade hrozia hubové choroby. Zvoľte miesto chránené pred vetrom, gladioly by sa mohli neskôr keď vyrastú, zbytočne vyvracať.

Pred vysadením hľuzy gladiol ošúpte, tým si prekontrolujete ich zdravotný stav tesne pred vysadením. Sadíme ich podľa počasia, zvyčajne od apríla do mája, brut je vhodné vysiať čo najskôr po zídení snehu - v priebehu marca (vyžadujú si pri v počiatkoch svojho klíčenia vyššiu pôdnu vlhkosť, a kým vyjdú zo zeme, môže to trvať niekedy aj dva mesiace).

Veľké hľuzy vysaďte hlbšie, cca 10 - 13 cm, malé cca 5 - 10 cm, brut cca 3 - 5 cm, a to asi na šírku priemeru hľuzy. V suchších pôdach vysaďte hľuzy hlbšie, aby sa nevyvracali pri kvitnutí. Vhodný rozostup medzi riadkami je 40 cm, prípadne i viac, myslite na to, že aj počas vegetácie ich treba prekyprovať a najmä odburiňovať.

Gladioly si vyžadujú dostatok vlahy najmä v dobe tesne po výsadbe, v štádiu tvorenia piateho a šiesteho listu rastliny, a potom v dobe rastu klasov. Nepolievajte gladioly chladnou vodou, najmä počas horúcich letných dní, rozdiel medzi teplotou vzduchu a vody by nemal byť viac ako 5-8°C.

Gladioly režeme tak, aby na rastlinnom klase zostalo čo najviac listov, ktoré potrebuje pre vytváranie nových hľúz.

Hľuzy odporúčam vybrať z pôdy na jeseň cca v priebehu septembra, pri teplom a suchom počasí. Pri vyberaní hľúz zo zeme odstráňte stonku odlomením tesne pri hľuze, neponechávajte stonku!  Odporúčam zároveň odstrániť zo zeme celý koreňový bal a starú hľuzu od novej, a to hneď pri vyberaní hľúz zo zeme. Z hľuzy ošúpte len najvrchnejšiu šupku, ostatné ponechajte, aby hľuza nepresychala počas zimy. Potom, ako hľuzy namoríte na jeseň pred zimným skladovaním (odporúčam moriť cca 30 min. v roztoku proti strapke), ich ponechajte asi 3 týždne doschnúť na vetranom mieste. Počas zimného skladovania občas skontrolujte zdravotný stav všetkých hľuz, predítete tak šíreniu ich prípadných chorôb a škodcov.



.

.